Súčasná situácia okolo nás prináša mnoho zmien. Niektoré sú pozitívne, iné menej. Viac času trávime v kruhu rodiny. Menej mimo domu. Z podnikateliek sa stali aj kuchárky, krajčírky, učiteľky a matky na plný úväzok. Po internete koluje vtip, ako chlap vďaka zavretej krčme zistil, že má doma celkom fajn babu.

Prichádza spomalenie. Zmena. Nové príležitosti. Odhadzovanie masiek. Agresori sú agresívnejší, ľudskí ľudia ľudskejší, lídri prirodzene vedú, prinášajú nádej, odmietajú podľahnúť strachu a panike.

A teraz k biznisu. Čo preň môžete urobiť?

#1 Zoškrtajte výdavky

Prejdite si bežné výdavky. Viete niektoré škrtnúť alebo presunúť na iné mesiace? Čo nutne nepotrebujete?

Prejdite si biznis výdavky. Platíte prenájom za zavretú prevádzku? Zavolajte majiteľovi a skúste sa s ním dohodnúť na iných podmienkach. Využite podporu štátu. Prejdite si všetky možnosti a hľadajte riešenia.

Ja som to urobila včera. Za mesiace marec a apríl som za 10 minút ušetrila necelých 500 EUR.

#2 Podporujte ekonomiku

Ak si to môžete dovoliť, lebo máte príjem, či úspory, investujte do vzdelávania, služieb a nákupov slovenských či českých produktov. Aby sa ekonomika nezastavila, potrebujeme ju udržať v pohybe. Ak dávate, aj dostávate. Peniaze sú energia.

#3 Otvorte sa novým príležitostiam

Teraz je čas na zmenu. Nové kroky. Dobiehanie restov. Prehodnotenie biznis stratégie.

Viete svoj biznis presunúť do online priestoru? Ak konzultujete, lektorujete, učíte, predcvičujete, je to jednoduché. Stačí vám telefón či pripojenie na internet.

Šijete? Rúška sú stále potrebné a aj takto si viete privyrobiť a pomôcť ostatným.

Tvoríte? Mamy s deťmi doma ocenia tipy alebo online kurzy, ktoré im zabavia deti.

Ak sa váš prísun príjmov úplne zastavil, hľadajte nové príležitosti. Krátkodobé brigády či dočasnú prácu v inom obore. Oslovte priateľov, či komunitu, ako im môžete pomôcť. Ponuky na profesii stále pribúdajú. Zamyslite sa nad tým, čo môžu ľudia potrebovať. Dnes, zajtra, o mesiac.

Bonusový tip

Sadnite si spolu doma a prejdite si, ako zadeliť fungovanie domácnosti a starostlivosť o deti tak, aby ste to zvládali čo najlepšie. Aby sa nestalo, že vás počas tejto krízy konkurencia predbehne. A vy ju budete ešte dlho doháňať. Ak sa vám to vôbec podarí.

Ak by ste potrebovali poradiť s vaším biznisom individuálne, alebo neviete, ako technicky zvládnuť presun do online priestoru, a ako to spracovať na webe, pridajte sa do našej uzatvorenej FB skupiny, kde nájdete kopu know-how zdarma.

Na záver – upokojte sa, dýchajte, nasávajte prichádzajúcu jar. Svet sa nekončí, len transformuje.

Share This